grzałka

Wszystko co warto wiedzieć o grzałkach

Grzałka zgodnie z oficjalną definicją jest urządzeniem służącym do grzania. Najczęściej występuje jako element urządzenia technicznego o charakterze grzejnym. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje grzałek, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Co warto wiedzieć o tytułowym urządzeniu? Najważniejsze informacje dotyczące grzałek zgromadziliśmy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe rodzaje grzałek

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje grzałek – grzałkę chemiczną oraz grzałkę elektryczną. Grzałka chemiczna jest urządzeniem wykorzystującym ciepło wydzielane podczas reakcji egzotermicznej, czyli reakcji chemicznej, która ma dodatni bilans wymiany ciepła z otoczeniem. Innymi słowy jest to reakcja w której ciepło znajduje się po stronie produktów, a mówiąc ściślej – stronie emitującej ciepło. Wyróżniamy 6 rodzajów tego typu reakcji. Oto one :
– katalityczne utlenienie par benzyny
– utlenianie reaktywnego – sproszkowanego żelaza
– krystalizacja przechłodzonego stopu pięciowodnego tiosiarczanu sodu
– rozpuszczanie i solwatacja bezwodnego chlorku wapnia
– egzotermiczna reakcja anodowego utleniania magnezu wodą w mikroogniwach
– powolne spalanie węgla aktywnego z dodatkiem katalizatorów

Zastosowanie grzałki chemicznej jest nader szerokie.

Najczęściej jest stosowana w przypadku ogrzewaczy kieszonkowych oraz ogrzewaczy w pakietach żołnierskiej żywności popularnych zwłaszcza w armii Stanów Zjednoczonych.

Drugim rodzajem grzałki jest grzałka elektryczna. To urządzenie grzewcze wykorzystujące przemianę energii elektrycznej w ciepło podczas przepuszczania prądu elektrycznego przez materiał oporowy elementu grzewczego. Tu ciekawostkę stanowi budowa grzałki, bowiem konstrukcja musi być wykonana w taki sposób, aby mogła działać dobrze w pożądanym zakresie temperatur. Ponadto powinna być odseparowana elektrycznie od otoczenia i ogrzewanego ośrodka. Do najczęściej spotykanych konstrukcji zaliczamy m.in. grzałkę rurkową, grzałkę patronową, matę grzejną, grzałkę PTC, silikonową oraz ceramiczną, a także zwojową. Grzałki elektryczne najczęściej stosowane są w czajnikach elektrycznych, suszarkach do włosów oraz pralkach. Z kolei w przemyśle do podgrzewania gazów, cieczy oraz ciał stałych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów sypkich.

O grzałkach ciąg dalszy…

Grzałki to zdecydowanie jedne z najbardziej sprawnych urządzeń elektrycznych. Blisko 100% energii elektrycznej jest zamienione w energię termiczną. Warto podkreślić, iż brak elementów indukcyjnych oraz pojemnościowych sprawia, że w sieci zasilającej nie występują zakłócenia. Charakterystyczna konstrukcja grzałek oraz ich szerokie zastosowanie sprawia, że wciąż są one bardzo pożądane w skali współczesnego rynku bez względu na branżę. W poszukiwaniu grzałki warto odwiedzić stronę sinkoplex.