Jaki kocioł gazowy wybrać?

Wysokiej jakości kocioł gazowy to integralny element wielu domów, którego głównym celem jest ogrzanie domu, a także wody użytkowej. Choć budowa i przeznaczenie kotła jest raczej proste, warto przed dokonaniem zakupu przeanalizować pewne czynniki, które być może sprawią, że wybór konkretnego modelu urządzenia będzie dla nas znacznie bardziej komfortowe. Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł gazowy?

Typ kotła gazowego

Zacznijmy od najważniejszego wyboru – rodzaju kotła. Co do zasady, wyróżniamy dwa podstawowe typy – kotły jedno i dwufunkcyjne. Czym się różnią i który sprawdzi się w naszym domu? Kocioł gazowy jednofunkcyjny służy przede wszystkim ogrzaniu domu. Podgrzewanie wody następuje natomiast w dedykowanym zbiorniku, najczęściej ustawionym bezpośrednio pod kotłem. Jest to idealne rozwiązanie dla tych gospodarstw, które w długoterminowym planie mają rozbudowę infrastruktury cieplnej między innymi o pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Kotły gazowe dwufunkcyjne natomiast ogrzewają zarówno dom, jak i wodę użytkową w sposób przepływowy. Nie ma zatem określonego litrażu ciepłej wody ze względu na fakt, że jest ona ogrzewana cały czas, w zależności od mocy kotła. 

Moc kotła gazowego

Moc kotła gazowego to niezwykle istotny czynnik, który zapewnia nam dostarczenie ciepła niezbędnego do ogrzania całej powierzchni mieszkania lub domu. Moc taką liczy się w kW mocy grzewczej. W tym aspekcie warto postawić na urządzenia o szerokiej skali modulacji mocy grzewczej. To pozwoli nam dostosować zapotrzebowanie na ciepło do potencjału naszego urządzenia. Pamiętajmy, że moc kotła gazowego jest bezpośrednio związana z innym istotnym aspektem, jakim jest energooszczędność kotła gazowego. Tutaj warto postawić na nowoczesne rozwiązania, które zapewniają możliwość wdrożenia automatyki regulacji temperatury i zużycia gazu. Obecnie oferowane kotły grzewcze zapewniają doskonałą wydajność i moc, która jest w stanie zapewnić optymalne ciepło nawet w większych metrażowo domach. 

Jakość wymiennika ciepła

Wymiennik spaliny-woda to jeden z najważniejszych elementów naszego kotła gazowego i przy wyborze urządzenia szczególną uwagę należy zwrócić na jakość jego wykonania. Z jakich materiałów został wyprodukowany? Czy konstrukcja jest wysokiej jakości? W takim wypadku stal wysokogatunkowa i stal szlachetna sprawdzą się najlepiej. Tańsze odpowiedniki mogą być wykonane z mniej trwałych materiałów, co niestety będzie miało wpływ na żywotność całego systemu i konieczność częstszych konserwacji i napraw, które jak wiadomo, nie należą do najtańszych. 

Sprawdź także: https://dedietrich.pl/kotly-gazowe/