oko

Co to jest noktowizor, i do czego służy?

Zarówno w militariach jak i myślistwie dużą popularnością cieszą się najróżniejsze sprzęty i urządzenia, które czynią te zajęcia znacznie łatwiejszymi i skuteczniejszymi. Doskonałym przykładem tego są noktowizory myśliwskie, których nazwa często jednak brzmi obco dla typowych laików. Co to za sprzęt, i jakie ma zastosowanie w myślistwie?

Doskonała widoczność w każdej sytuacji

Podstawowym wyposażeniem każdego myśliwego czy żołnierza jest oczywiście broń, którą wykorzystuje w różnych warunkach pogodowych, jak i o różnych porach dnia. Noktowizor umożliwia widzenie w ciemnościach, a co za tym idzie, trafienie z broni palnej w konkretny cel. Najczęściej o jego wykorzystaniu można usłyszeć przy okazji informacji o jakichś tajnych misjach żołnierzy specjalnych, którzy musieli poruszać się w ciemności i jednocześnie znaleźć obiekt swojej misji. Noktowizory myśliwskie są tak naprawdę tym samym urządzeniem, jednak nieco zmodyfikowanym stricte pod potrzeby broni myśliwskiej. W przypadku tej działalności, najczęściej służą one do obserwowania leśnego otoczenia w nocy, gdy światło jest znikome lub nie ma go wcale. Głównym elementem każdego noktowizora jest wzmacniacz obrazu, który natęża światło od niskich wartości do takich, które umożliwiają jego widzenie poprzez obiektyw. Do takiego zjawiska wystarczy znikome światło, np. z blasku księżyca, które nazywane jest światłem szczątkowym. To właśnie dlatego tego typu urządzenie jest bardzo często spotykane w wyposażeniu osób pracujących w wojsku, czy zajmujących się myślistwem. Ich zawody nierozerwalnie łączą się z poruszaniem się w ciemności czy w miejscach, gdzie światło jest znikome.

Jak wybrać najlepszy?

Noktowizory występują w najróżniejszych modelach, i ich szczegółowe przeznaczenie może się różnić, dlatego by dobrać odpowiedni sprzęt, niezbędna jest fachowa wiedza i znajomość tematu „od podszewki”. Tego typu urządzenia są raczej przeznaczone do specjalistycznych działań, dlatego ich posiadanie w domu nie jest raczej przydatne. Jednak pasjonaci sprzętów militarnych i myśliwskich z pewnością będą nimi zainteresowani!

Sprawdź: