Poznaj zalety i funkcjonalność celownika noktowizyjnego

W dzisiejszych czasach myślistwo, czy strzelectwo wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Kiedy na przykład mamy trudne warunki oświetleniowe to ogromną pomocą może okazać się celownik noktowizyjny, który jeśli będzie dobrze wykonany zrobi za nas całą masę obliczeń, a nam wystarczy jedynie oddać strzał. Nowoczesne celowniki posiadają dalmierz laserowy, a także zaawansowany układ optyczny, dzięki czemu z powodzeniem spełniają swoją rolę w każdych warunkach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Po czym poznać dobry celownik noktowizyjny?

Jeśli mowa o najlepszych produktach celowniczych, do jakich należy wysokiej klasy celownik noktowizyjny, to warto wspomnieć, że najlepsze modele obserwacyjno-noktowizyjne wyposażone są w czułą matrycę CCD oraz innowacyjną technologię SumLight. Ich zaimplementowanie pozwala na sumowanie poszczególnych klatek obrazu, dzięki czemu nawet w najbardziej ograniczonych warunkach oświetleniowych będziemy mieli świetną widoczność. Poza tym na uwagę zasługuje jeszcze często stosowany w najlepszych modelach, zaawansowany układ optyczny, który gwarantuje większe pole widzenia (6 stopni przy 3.5x oraz powiększenie na poziomie 14x – 4 krotny zoom cyfrowy). Niewątpliwą zaletą jest także fakt, iż posiadają one często laserowy oświetlacz IR o paśmie 915 nm, który jest całkowicie niewidoczny dla oczu ludzi i zwierząt, a wbudowany iluminator zaliczany jest do klasy pierwszej jeśli chodzi o bezpieczeństwo oraz zdecydowanie większy potencjał detekcji niż typowe oświetlacze IR.

Inne zalety dobrego celownika noktowizyjnego

Wybitny celownik noktowizyjny nierzadko posiada dalmierz laserowy, który zwiększa możliwości obserwacyjne celownika. Warto wspomnieć także o specjalnej optyce, która zapewnia wysoką odporność na działanie światła dziennego. Noktowizory zazwyczaj zasilane są bateriami AA, dzięki czemu pracują nawet do 4 godzin, chociaż jeśli dokupi się tylko specjalne akumulatory EPS3 lub EPS5 to czas pracy noktowizora wydłuży się do 20 godzin.