Fototapeta – czyli jak odmienić pomieszczenie w kilka chwil?

Tapeta z obrazkiem była 30 lat temu i więcej, bardzo często stosowanym elementem wystroju pomieszczenia. Po latach fototapety ponownie przeżywają swój rozkwit.

Synonim kiczu

W czasach przed zmianami ustrojowymi posiadanie w mieszkaniu fototapety nie było czymś niezwykłym, choć oczywiście nie można było ich tak łatwo zdobyć jak obecnie. Ten sposób wystroju potem jednak popadł w niełaskę. Fototapety, produkowane jednak z dużo gorszych materiałów niż obecnie, nie tak dokładnie sprawdzanych pod kątem szkodliwości, stały się passe, wręcz synonimem kiczu. Jednak nie przepadły na zawsze.

Odrodzenie fototapet

W minionych kilkunastu latach producenci specjalizujący się w przedmiotach do wystroju wnętrz dostrzegli potencjał w fototapetach. Zaczęto produkować je z lepszych materiałów, stały się trwalsze, wyglądały gustowniej, a przyklejenie ich w pokoju, przestało być obciachem. Obecnie podaż fototapet jest ogromna, pod kątem każdego pomieszczenia. Do tego jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne i nie tak drogie. Dziś na fototapetę może pozwolić sobie praktycznie każdy. I dzięki temu nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Fototapeta może być świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o urządzanie pokoju dziecięcego. Nowoczesne produkty są dokładnie sprawdzone pod kątem szkodliwości materiałów i farb, z których je wykonano. Poza tym podaż różnokolorowych wzorów przyjaznych dzieciom, zwierzątek, superbohaterów itp. jest tak wielka, że wybór może przyprawić o ból głowy. Dlatego warto włączyć do procesu zakupowego pociechę, która jednoznacznie wskaże, co jej się najbardziej podoba i będziemy mieli problem wyboru z głowy.

Podobnie, jeśli chodzi o podaż, jest z wyborem fototapety do salonu. Wzorów jest cała masa. Ogranicza nas tylko i wyłącznie inwencja twórcza. Jeśli chcemy, aby salon wyglądał elegancko, gustownie, lepiej nie stosować motywów ekstrawaganckich. Świetnie sprawdzi się fototapeta z pięknym zdjęciem przedstawiającym naturę. Czy to będą dzikie zwierzęta w dżungli, ciekawie uformowane góry, czy stado lecących ptaków, takie obrazki zawsze będą działały na obecnych w pomieszczeniu uspokajająco, relaksująco i kojąco. Dobrze by było, żeby fototapeta ze zdjęciem natury nie gryzła się z innymi elementami wystroju salonu.

Bardzo dobrze wyglądają na ścianach również nietypowe zdjęcia miast, charakterystycznych miejsc w nich, a także przeróżne abstrakcyjne motywy. Warto również pamiętać o tym, że istnieje możliwość wykonania fototapety ze zrobionego przez nas zdjęcia albo zaprojektowanego przez nas motywu. Producenci bardzo chętnie podejmują takie wyzwania.

Dlaczego fototapeta

Fototapetę warto rozważyć jako sposób na odmienienie wnętrza, ponieważ jest materiałem łatwo dostępnym, do tego dostępnym w wielu kolorach, wzorach i może też zostać wyprodukowana według naszego pomysłu. Dzięki użyciu fototapety w pomieszczeniu nabiera ono szczególnego, bardzo indywidualnego charakteru. Pokój dziecka, pokój dzienny, salon poprzez zastosowanie fototapety może nabrać szczególnego charakteru. Warto jednak zachować rozsądek i mieć wyczucie. Specjaliści od dekoracji wnętrz zalecają, aby nie stosować fototapet we wszystkich pomieszczeniach. Oraz aby raczej przyklejać je we wnętrzach nowoczesnych, które nierzadko wymagają jakiegoś indywidualnego akcentu.