tekst

Dlaczego warto zajmować się modelarstwem?

Modelarstwo – podobnie jak kolekcjonowanie znaczków jest zajęciem, które z wolna odchodzi do lamusa. Jeśli ktoś zajmuje się modelarstwem hobbystycznie, to są to głównie osoby sędziwe wiekiem. Drugą siłę stanowią w tytułowej pasji dzieci w wieku od 9-14 lat i zgodnie z opiniami ekspertów zajmujących się modelarstwem, jest to najlepszy wiek do rozpoczęcia przygody z owym hobby. Dlaczego warto zaangażować dziecko w modelarstwo? Istnieje 5 powodów, które o tym mówią.

Rozwój wyobraźni

Pierwszym z powodów, dla których warto zainteresować naszą pociechę modelarstwem jest rozwój wyobraźni dziecka. Malec we wspomnianym wieku jest wyjątkowo chłonny na bodźce, które pozwalają mu pobudzić wyobraźnię do działania i więcej zapamiętywać. Zaangażowanie dziecka w modelarstwo pozwoli mu kreować określone obiekty w sposób dowolny. W ten sposób rozwija się nie tylko jego wyobraźnia, ale także kreatywność.

kubek

Modelarstwo zaleca się również dzieciom, które posiadają talenty związane z naukami ścisłymi. Jeden z wariantów modelarstwa zakłada ścisłe trzymanie się określonego planu. Szczegółowy projekt należy potrafić odczytać, co wbrew pozorom nie jest łatwą czynnością. Umiejętność błyskawicznego odczytywania szczegółowych projektów jest bardzo ważna, ale ważne jest także właściwe ich interpretowanie i przekładania na czynności rzeczywiste.

Wiedza historyczna

Kolejnym powodem, dla którego warto zaszczepić w dziecku pasję modelarstwa jest pozyskiwanie wiedzy historycznej. Do najbardziej popularnych gałęzi modelarstwa zaliczamy modelarstwo lotnicze, okrętowe, samochodowe oraz historyczne, które zgodnie z innym podziałem łączy wcześniejsze kategorie. Danym zestawom bardzo często towarzyszy kompendium wiedzy dotyczące historii oraz parametrów danego modelu. Jest to solidna dawka wiedzy historycznej, którą można rozbudowywać. Wiedza pozyskana w ten sposób jest znacznie bardziej przyswajalna.

wifi

Ważnym powodem są także umiejętności manualne. Ich rozwój oparty jest w tym przypadku o precyzję. W większości projektów mamy do czynienia z niewielkimi skalami, a co za tym idzie – mnóstwem drobnych elementów i detali w których zły nacisk na nożyk może zniszczyć cały model. Precyzja, ale i cierpliwość z pewnością uczy pokory, co w tym przypadku jest bardzo cenne.

Mniej przed komputerem

Ostatnim powodem jest odciągnięcie dzieci od ekranów smartfonów oraz komputerów. Zapewnienie im alternatywnych form spędzania czasu w świecie realnym, nie zaś wirtualnym, pozwala kreować ich wrażliwość w sposób właściwy na co zwracają uwagę eksperci. Pozostaje mieć nadzieję, że modelarstwo będzie pasją, która pełni ten ważny obowiązek społeczny.

Przy współpracy z https://hobby-model.pl/