Czy butelki PET są bezpieczne dla naszego zdrowia?

W dzisiejszych czasach najczęstszym materiałem opakowaniowym jest tworzywo sztuczne – potocznie zwane plastikiem. Jest to dotychczas najlepsze rozwiązanie. Woda mineralna lub gazowana zamknięta w butelce PET (czyli politereftalan etylenu lub termoplastyczny polimer) zobacz jest tańsza od tej w szkle, poza tym nie jest tak ciężka. Można ją ze sobą wszędzie zabrać. Gdy upadnie na ziemię, nie trzeba się martwić o jej stłuczenie lub większe zniszczenia. Co najwyżej się odkształci, jednak można ją z łatwością przywrócić do poprzedniego stanu. Butelki PET, oprócz napojów, mogą stanowić opakowanie również dla substancji chemicznych (takich jak np. detergenty), kosmetyków (szampony, odżywki), dla alkoholi i wiele innych produktów. Nie stanowią jedynie funkcji użytkowej i logistycznej (łatwej do transportowania, magazynowania), ale także estetycznej. Po prostu, ładniejsze opakowania są częściej wybierane podczas zakupów, a ergonomiczny kształt butelki jest łatwiejszy w użytkowaniu. Takie opakowanie może mieć najróżniejszą barwę, zależnie od wymogów klienta lub przedsiębiorstwa zlecającego wytworzenie butelek.

Butelki PET są dla nas bezpieczne

Lecz co najważniejsze, butelki PET nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Liczne badania naukowe potwierdziły, że taki materiał nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne pod wpływem zewnętrznych czynników. Nie zmieniają więc właściwości ani walorów produktu. Co więcej, tworzą świetną barierę dla niekorzystnych gazów. Wskutek tego napoje w takim opakowaniu nie tracą smaku. Nie trzeba się więc go obawiać. Poza tym po oddaniu do recyklingu takiej butelki jest możliwy odzysk materiału. Po ponownym przetworzeniu można z nich otrzymać:

  • lakiery,
  • farby,
  • podeszwy w butach,
  • popularne bluzy typu polar.

Czego nie robić z butelkami PET

Istnieje kilka reguł co do butelek PET. Przede wszystkim producenci przestrzegają, aby lepiej nie używać ich ponownie po wykorzystaniu. Ponadto, o ile nie ma widocznego napisu na takim opakowaniu, nie należy butelek PET podgrzewać. Wobec powyższych pozytywnych cech ten materiał opakowaniowy na długo nie zostanie wymieniony na inny.

Współpraca: ProfilGroup