Butelki Pet jako opakowanie XXI w

Rok 1941 okazał się dla przemysłu tekstylnego rokiem przełomowym. Właśnie wtedy w laboratoriach brytyjskiej firmy Calico Printers Association wyprodukowano tereftalan etylenu, zwany potocznie PET. Ten termoplastyczny polimer okazał się idealnym materiałem do produkcji włókien syntetycznych. W przeciągu 30 lat opracowano i opatentowano metodę, dzięki której do dziś pozyskujemy butelki PET.

Niskie koszty i lekkość

Odmieniło to przemysł opakowaniowy, ponieważ stworzyło idealny produkt, który zdominował podstawowe opakowania szklane. Od tego momentu większość żywności została umieszczana w materiale PET. Takie rozwiązanie zdecydowanie dominowało nad innymi ze względu na jego bardzo niskie koszty oraz lekkość i wygodę w użyciu. Jego praktyczność jest tak wysoka, że zaczęto pakować w to tworzywo dosłownie wszystko. Poczynając od świeżych warzyw czy owoców kończąc na wodzie lub sokach. Butelki PET stały się podstawą do przechowywania.

Główną cechą tego materiału jest jego bezpieczeństwo i brak jakichkolwiek możliwości wpływania na właściwości oraz cechy organoleptyczne żywności w nim przechowywanej. Szkło jest neutralne i twierdzono, że butelki PET (https://profilgroup.com/pl/szukasz-opakowania-dla-swojego-produktu) również, jednak zdania są podzielone. Jako tworzywo sztuczne zawiera ono w sobie wiele szkodliwych związków. Do podstawowego grona należy trójtlenek antymonu, który jest związkiem rakotwórczym oraz formaldehyd, który w połączeniu z ozonem może wywoływać stany zapalne. Do produkcji butelek PET wykorzystywany jest również bisfenol. Ten związek chemiczny wywołuje negatywne działanie polegające na zaburzeniu gospodarki hormonalnej organizmu. Na jego intensywność ma wpływ ciepła, stężenie bisfenolu zwiększa się ona wraz ze wzrostem temperatury. Dlatego nie należy używać plastikowych butelek do przygotowywania pokarmu dla niemowląt.

Zdania są podzielone

Opakowania PET wzbudzają wiele kontrowersji. Z jeden strony są bardzo popularne i koszty ich produkcji są nieporównywalne do produkcji szkła. Z drugiej zaś strony zawierają szkodliwe związki, które w przyszłości moga przynieść wielkie szkody dla ludzkiego organizmu.

Autor: https://profilgroup.com/