kamizelka

Budowa i zastosowanie betoniarek budowlanych

Betoniarka jest urządzeniem budowlanym, które walnie przyczynia się do zwiększenia sprawności prac dotyczących tworzenia i mieszania zaprawy, a także betonu. Okazuje się, że tytułowe urządzenie można wykorzystywać także w celu innych prac. Jak zbudowana jest betoniarka? W jaki sposób je klasyfikujemy? I najważniejsze – ile kosztuje wyposażenie się w tenże sprzęt?

Betoniarka – definicja

Jak wspominaliśmy na wstępie – mianem betoniarki budowlanej określamy urządzenie służące tworzeniu zaprawy i jej pochodnych. W betoniarce będziemy więc mieszać cement, wodę, piasek oraz żwir. Większość betoniarek posiada zbliżoną budowę. W skład konstrukcji wchodzi obrotowy bęben. Jego podstawowym kryterium jest oczywiście pojemność. Producenci w swoich folderach zwykle podają w takich przypadkach dwie wartości – pojemność całkowitą oraz zasypową. Pierwsza mówi nam o maksymalnej ilości materiału, który możemy umieścić w bębnie pozostającym w pozycji pionowej – ku górze, druga zaś określa jego rzeczywistą pojemność podczas pracy, a zatem wtedy, gdy bęben jest pochylony.
Eksperci zalecają betoniarki o pojemności uniwersalnej wynoszącej od 80 – 200 litrów, która z całą pewnością wystarczy do budowy domu jednorodzinnego oraz prac remontowych i wykończeniowych. Sprawdź ofertę bloczków betonowych.

beton

Część konstrukcji

Kolejnym – istotnym elementem konstrukcji jest wieniec. Jest to charakterystyczna – zębata obręcz za sprawą której silnik może obracać bębnem. Do najtrwalszych wieńców zaliczamy te żeliwne, choć ostatnio dużą popularnością cieszą się także kompozytowe, które w przeciwieństwie do uznawanych za najsłabsze, czyli tłoczonych można konfigurować, a nawet naprawiać. Do pozostałych – ważnych i konstrukcyjnych kryteriów wyboru betoniarki należy zaliczyć wysokość napięcia jej zasilania oraz moc silnika.

Klasyfikacja betoniarek :

– ze względu na kształt mieszalnika (betoniarki kielichowe i bębnowe)
– ze względu na metodę przemieszczania (stałe, przenośne, samochodowe)
– ze względu na metodę pracy (działanie ciągłe, działanie okresowe)
– ze względu na metodę opróżniania (mechanizm koła, dźwigni, ślimacznicy)

Do jakiego użytku?

Rodzaj betoniarki ma związek z jej konkretnym przeznaczeniem. W przypadku ogromnych budów należy wybrać najwyższą pojemność, zaś w przypadku niewielkich prac najlepiej postawić na niewielką pojemność oraz łatwość w transporcie i przemieszczaniu. W zależności od tych kryteriów różnią się także ceny tytułowych urządzeń. Najtańsze betoniarki są dostępne od 600zł, te profesjonalne sięgają cen na poziomie kilkunastu tysięcy złotych.